1 milyar dolar bağış yapıldı, tıp fakültesinde öğrenim ücreti kaldırıldı

ABD’nin New York şehrindeki Albert Einstein Tıp Fakültesi’nin eski profesörü, okula 1 milyar dolarlık bağış yaptı. Dr. Ruth Gottesman’ın bağışının ardından, fakülte yıllık 59 bin 458 dolar (yaklaşık 1 milyon 852 bin TL) olan öğrenim ücretini kaldırıldı ve eğitimin ücretsiz olacağı belirtildi. New York Times’ın (NYT) aktardığına göre bu miktar, ABD’deki bir eğitim kurumuna bugüne kadar yapılan en büyük bağışlardan biri.

Twitter’da paylaşılan videoda, “Bu yılın Ağustos ayından itibaren Albert Einstein Tıp Fakültesi’nin ücretsiz olacağını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum” diyen Gottesman’ın açıklamasının alkışlarla karşılandığı görüldü.

55 yıldır üniversite ile işbirliği yapan 93 yaşındaki Gottesman, mütevelli heyetinin de başkanı. Dr. Ruth Gottesman aynı zamanda, Wall Street’in önde gelen isimlerinden olan ve 2022’de hayatını kaybeden David Gottesman’ın eski eşiydi.

‘DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜN HER ŞEYİ YAP’

Gottesman, Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde profesörlük yaparken, öğrenme güçlüğü olan çocuklar için yeni teşhis yöntemleri ve tedaviler geliştirdi. Ayrıca yetişkinlere yönelik bir okuryazarlık programı başlattı. NYT’nin aktardığına göre Wall Street yatırımcısı eşi ölmeden önce, Dr. Gottesman’a “Doğru olduğunu düşündüğün her şeyi yap” notuyla büyük bir hisse senedi portföyünü miras olarak bıraktı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x