3 ülkeden Ukrayna tahılına ithalat yasağını uzatma kararı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun AB üyeleri Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’a Ukrayna’dan tahıl ürünleri ithal edilmesine yasak getiren kararın 15 Eylül itibarıyla sona erdiğini duyurmasının ardından Macaristan Başbakanı Viktor Orban konuya ilişkin açıklama yaptı. Viktor Orban, “Macaristan, Polonya ve Slovakya, Ukrayna ithalat yasağını ulusal bazda uzatıyor” ifadelerini kullandı.

DHA’nın haberine göre, X (eski adıyla Twitter) sosyal medya hesabından bugün bir açıklama yapan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Afrika’ya gitmesi gereken Ukrayna tarım ürünlerinin Orta Avrupa pazarına girdiğini belirterek Macaristan, Polonya ve Slovakya’nın Ukrayna’ya uygulanan ithalat yasağını ‘ulusal bazda’ uzattığını duyurdu.

Orban, paylaşımında, “Meseleyi kendi elimize almanın zamanı geldi! Afrika’ya gitmesi gereken Ukrayna tarım ürünleri, Orta Avrupa pazarlarına akın ediyor. Brüksel’deki bürokratlar Avrupalı çiftçilerin sorunlarına bir kez daha göz yumuyor, bu nedenle Macaristan, Polonya ve Slovakya, Ukrayna ithalat yasağını ulusal bazda uzatıyor” dedi.

POLONYA: BU YASAĞI KENDİMİZ UZATACAĞIZ

Polonya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Robert Telus da 15 Eylül Cuma günü yaptığı açıklamada Avrupa Birliği Komisyonu’nun Ukrayna tahılına uygulanan ambargoyu uzatmadığını vurgulayarak Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve bakanlar kurulunun imzasıyla ambargonun Polonya’da uygulanacağını duyurdu.

Bakan Telus, konuya ilişkin açıklamasında, “Bu yasağı kendimiz uzatacağız‼️ Polonyalı çiftçilerin çıkarları bizim için en önemlisi‼️ Ukrayna tahılı Polonya’ya gelmeyecek‼️” ifadelerini kullandı. İhracat yasağının bugün gece yarısı devreye alınacağı bilgisi paylaşıldı.

Ne olmuştu?

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla Ukrayna’dan önemli miktarda tahıl ve gıda ürünü kara yoluyla Doğu ve Orta Avrupa ülkelerine gönderilmeye başlanmıştı. Ukrayna tarım ürünleri özellikle sınır ülkeleri olan Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ile yakındaki Bulgaristan piyasalarına girmişti. Ucuz Ukrayna tahıl ve gıda ürünleri bu ülkelerdeki çiftçileri rahatsız etmiş ve hükümetler Ukrayna ürünlerine yasak uygulamaya başlamıştı.

AB Komisyonu da Ukrayna’dan tahıl ithalatına karşı ülkelerin kaygılarını gidermek için ürünlerin transit geçişine izin verilmesi halinde çiftçilere ilave destek sağlanmasını ve bazı Ukrayna ürünlerine kısıtlama getirilmesini içeren bir plan hazırlamıştı. AB’nin 2 Mayıs’ta uygulamaya konan geçici tedbirleri kapsamında Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan, Ukrayna’dan buğday, mısır, kolza ve ayçiçeği ithal etmiyordu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 15 Eylül’de bir açıklama yaparak, üyesi Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’a Ukrayna’dan tahıl ürünleri ithal edilmesine yasak getiren kararın bugün sona ereceğini bildirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x