ABD Başkanı Biden’den Katliamdan Sonra İsrail’e “Tam Destek”

ABD Başkanı Joe Biden, Tel Aviv’e giderek İsrail’e desteğini açıkladı. Hamas’ın Filistin’i temsil etmediğini belirten Biden Gazze’deki hastane saldırısı için, “Diğer taraf yapmış gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı. Netanyahu ise ABD’nin koşulsuz desteği için Biden’a teşekkür etti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın uçağı İsrail’e indi. ABD Başkanı Biden’ı İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı İsaac Herzog karşıladı.

BASIN TOPLANTISINDA HASTANE KARMAŞASI

İlk açıklamalarının ardından basına kapalı görüşme gerçekleştiren ABD Başkanı Biden ve İsrail Başbakanı bir kez daha kameraların karşısına geçti. Biden, ABD’nin kurucu ilkelerini anlatıktan sonra Washington’ın Tel Aviv’i desteklemeye devam edeceğini söylerken ilginç anlar yaşandı.

Odada bulunan kalabalık içerisinde Gazze’deki hastane saldırısına ilişkin sorumlunun kim olduğuna dair sesler yükseldi. ABD Başkanı açıklamasını kesip beklemeye başladı. Daha sonra Biden, Netanyahu’ya dönerek, “Hiçbir şey değişmiyor. Washington’da da her şey aynı.” dedi. Biden ve Netanyahu’nun ikinci açıklamaları yarıda kesildi.

ABD’YE KOŞULSUZ DESTEK TEŞEKKÜRÜ

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD’nin verdiği koşulsuz destek için teşekkür etti. Netanyahu, Hamas’ın DAEŞ’ten daha tehlikeli bir örgüt olduğunu öne sürdü.

Netanyahu, ayrıca Hamas’ın saldırısında ölenlerin sayısını güncelledi. İsrail Başbakanı, “7 Ekim’de Hamas, bin 400 İsrailliyi, belki de daha fazlasını öldürdü. İsrail’in arkasında durmaları için diğer ülkelere çağrıda bulunuyorum.” dedi.

BİDEN: SALDIRIYI DİĞER TARAF YAPMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR

İsrail’i ziyaret eden Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla ortak basın toplantısı düzenledi.

Biden, “Bugün burada bulunmamın basit bir nedeni var; İsrail halkı ve dünyadaki herkesin ABD’nin nerede durduğunu bilmesi. Dışişleri Bakanı Antony Blinken da burada. Buraya birkaç kez geldi. Ama ben şahsen gelmek istedim.” dedi.

Amerikalıların İsrail ile yas tuttuğunu belirten Biden, “terörist grup” olarak nitelendirdiği Hamas’ın 31’i ABD vatandaşı olmak üzere 1300’den fazla kişiyi katlettiğinin belirtildiğini” dile getirerek Hamas’ın aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin aldığını, o çocukların neler hissettiğini hayal bile edemediğini söyledi.

Biden, “Kendinizi savunmak için ihtiyaç duyduğunuz şeylere sahip olmanızı sağlayacağız. Ayrıca Hamas’ın tüm Filistin halkını temsil etmediğini ve onlara sadece acı getirdiğini de unutmamalıyız.” diyerek ABD’nin İsrail’e desteğini yineledi.

ABD Başkanı Biden, hastanedeki “patlama” nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirerek “Görünen kadarıyla hastaneye yapılan saldırıyı diğer taraf düzenledi, İsrail değil. Ancak çok sayıda kişi emin değil.” diye konuştu.

Biden, bu konuda üstesinden gelinmesi gereken çok şey olduğunu vurgulayarak “bu duruma düşen masum Filistinlilerin” hayatlarının korunması için yapılması gerekenlerin önemine işaret etti.

İsrail’in diğer tüm demokrasiler ve ABD ile ortak değerleri paylaştığını kaydeden Biden, “Herkes sizin ne yapacağınızı görmeyi bekliyor. Tekrar burada olmaktan çok mutlu ve gururluyum.” dedi.

BIDEN’DAN GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, Netanyahu ile yaptığı görüşme sonrasında “ABD olarak İsrail’in yanındayız.” dedi. Biden sözlerine şöyle devam etti:

“İsrail’e tek bir mesajla geldim. Yalnız değilsiniz. İsrail Yahudiler için tekrar güvenli bir yer hale gelmedi. Bu hafta İsrail için Kongre’de eşi görülmemiş bir destek paketi açıklayacağım. Diğer ülkeler İsrail’e saldırmayı düşünmemeli.”

Bununla birlikte Biden, ABD’nin Gazze ve Batı Şeria’da insani yardım için 100 milyon dolarlık yeni fon aradığını duyurdu.

BEYAZ SARAY’DAN GÖRÜŞME ÖNCESİ AÇIKLAMA

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın Tel Aviv’e yapacağı ziyarette, “gerçek bir dost olarak” İsrailli liderlere “zor sorular” yönelteceğini bildirdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Biden, Tel Aviv’e yapacağı ziyaret kapsamında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail’in savaş kabinesiyle görüşecek.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Biden’ın ziyareti sırasında, “İsrail’in gerçek dostu olarak” bölgedeki durumla ilgili bilgiler alacağını, İsrail’in hedefleri ve gelecek planlarına ilişkin görüşmeler yapacağını açıkladı.

Kirby, Biden’ın İsrailli liderlere “zor sorular” yönelteceğini ancak üslubunun, “tehditkar veya düşmanca değil, gerçek bir dost” gibi olacağının altını çizdi.

Biden’ın, var olan gerilimin ilerlemesini istemediklerini vurgulayacağını kaydeden Kirby, “ulus veya terörist gruplar fark etmeksizin” gerilimi artıracak her türlü aktöre engel olmak istediklerini belirtti.

İsrail güçleri, dün akşam saatlerinde Gazze’de bir hastaneyi hedef aldı. Gazze Sağlık Bakanlığı, hava saldırısında 471 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Saldırı, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ziyaretinden bir gün öncesine denk geldi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırının ardından Ürdün ziyaretini yarıda kesti. Abbas ayrıca, Biden ve diğer liderlerle bugün Amman’da yapılması planlanan, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların ele alınacağı toplantıya da katılımını iptal etti.

Bu gelişmenin ardından Mısır ve Ürdün’den de bu yönde adım atıldı.

İki ülke, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısı sonrasında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeyi iptal etti.

Biden’ın Tel Aviv’de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşmesi, ardından Ürdün’e geçerek Ürdün Kralı Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmesi bekleniyordu.

BEYAZ SARAY’DAN İPTALE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Kirby, Biden’in Tel Aviv ziyaretinden sonra Ürdün’de katılacağı dörtlü zirvenin Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine yapılan saldırıdan sonra 3 gün yas ilan edilmesi nedeniyle tarafların ortak kararı ile iptal edildiğini savundu.

Biden’ın hastane saldırısından sonra Ürdün Devlet Başkanı Kral Abdullah ile konuştuğunu belirten Kirby, “Her ikisi de özellikle Başkan Abbas’ın 3 günlük yas için evine dönmek istediğini açıkça belirtmesi nedeniyle bu toplantıyı erteleme konusunda hemfikirdi. Bu ortak alınan bir karardı.” ifadelerini kullandı.

Kirby, Biden’ın İsrail’den dönüşte Mısır ve Filistin başta olmak üzere taraflarla telefon diplomasisine devam edeceğini kaydetti.

“BÖLGEDE ÖNEMLİ ULUSAL GÜVENLİK ÇIKARLARIMIZ VAR”

Doğu Akdenize gönderilen ABD uçak gemisi filosu hakkındaki soruya da Kirby, bu askeri gücün orada “güçlü bir caydırıcılık sinyali” için bulunduğunu belirtti.

Kirby, “Bu çatışmayı isteyen veya bu çatışmanın nedenini düşünen herhangi bir aktöre, ulus devlete veya terörist gruba bunu yapmamaları gerektiğini açıkça belirtmek amaçtır.” diye konuştu.

BIDEN’IN ZİYARETİ SONA ERDİ

Biden’ın, İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaret sona erdi. Biden, Tel Aviv kentindeki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’na doğru yola çıktı. Biden’ın geçtiği güzergah üzerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x