Bilimsel araştırma: Spermler fizik kurallarına aykırı bulundu

Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar, spermin kuyruğunun sıvıyla etkileşime girecek şekilde şekil değiştirdiğini ve ileri yüzdüğünü buldu.

Spermlerin çevrelerinden eşit ve zıt bir tepki almadıklarını belirten uzmanlar, bu hareket yönteminin, ünlü fizikçi Newton’un hareket yasasına aykırı olduğunu söylüyor.

Kuyruğun esnekliği aynı zamanda hiçbir hareket olmaması gerektiğini, bunun yerine spermin çevreye fazla enerji salmadan kuyruklarını kullandığını da gösteriyor.

New Scientist’in raporuna göre ekip, araştırma için insan sperm hücrelerini ve algleri kullandı çünkü her ikisinde de sıvı içinde yüzmelerine yardımcı olan kuyruklar bulunuyordu.

Bu kuyruklar elastiktir, deforme olabilir ve orijinal şekillerine dönebilir.

DALGA BENZERİ HAREKETLER YAPIYORLAR

Algler ve sperm hücreleri mikroskop altında analiz edildi ve araştırmacılar, spermlerin kuyruklarını kullanarak sıvı içinde kendilerini itip çeken dalga benzeri hareketler yaparak hareket ettiğini buldu.

Newton’un hareket kanunu durumunda, hareketler sonuçta yüzücüleri yavaşlatmalıdır.

Spermin kuyruğunu çırpmasıyla, çevresine karşı deforme olduğu için enerji kaybetmesi gerekirken, kanat çırpma sırasında kuyruk eşit ve zıt bir reaksiyonu önleyerek enerji tasarrufu sağlıyor.

Kuyruk, sıvıya tepki olarak küçük şekillerde bükülerek eşit ve zıt bir reaksiyonu önlüyor ve sahibinin enerjisini koruyor. Araştırmacılar bu yeteneği “tuhaf esneklik” olarak adlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x