Bütün emeklileri yakından ilgilendiriyor: Bankalar promosyon ücretlerinde değişikliğe gidecek

28 Şubat’ta Meclis’ten geçen EYT düzenlemesinin 2 milyon 250 bin vatandaşa daha emeklilik yolunu açması, Türkiye’deki toplam emekli sayısını 15 milyonun üzerine çıkardı.

Türkiye’nin en büyük sosyal grubunu oluşturan emekliler, kendilerini maaş müşterisi yapmak isteyen bankalar arasında kıyasıya bir rekabete neden oluyor. Bugüne kadar verilen nakit promosyonlar ile emekli müşteri sayısını artırmak isteyen bankalar, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla promosyon kampanyalarında köklü bir değişikliğe gidecek.

Ödenen promosyon tutarını, alınan emekli maaşına göre belirleyen bankalar, üst ödeme limiti için 10 bin lira sınırını belirlemişti.

BANKALAR YENİ PROMOSYONLARI DUYURMAYA BAŞLADI

2023 yılına 5 bin 500 lira olarak başlayan asgari emekli aylığı, mart ayında 7 bin 500 liraya yükselirken, yılbaşında yapılacak yeni artışla birlikte 10 bin lirayı geçmiş olacak. Bir başka deyişle bankaların yıllardır sürdürdüğü ‘maaşa göre promosyon’ sistemi tek ödeme haline dönüşecek.

Bu durumun önüne geçmek isteyen bankaların, yeni maaşlar karşısında düşük seviyelerde kalacak promosyon tutarlarına zam yapması beklenirken, birçok özel banka yeni kampanya ücretlerini aralık ayı itibarıyla emekli müşterilerine duyurmaya başladı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın aralarında bulunduğu kamu bankaları, ödenecek promosyon tutarını yalnızca SGK tarafından belirlenen miktara eşitlerken, özel bankalar rekabeti artırabilmek adına ücretlerde art arda güncellemeye gidiyor.

HANGİ BANKA EMEKLİYE NE KADAR PROMOSYON ÖDÜYOR?

10 bin TL ve üzerinde maaş alanlar için promosyon miktarını 12 bin liraya çeken Akbank, maaşını 3 yıl boyunca başka bankaya taşımayacağına söz veren emeklilere ilaveten 2 bin lira da chip-para fırtası sunacak. Böylece ödenecek promosyon tutarı 12 bin liraya ulaşacak.

Akbank’ın yanı sıra ING Bank da benzer bir kampanyaya giderek, promosyon miktarını 12 bin 500 liraya yükseltti. Türkiye’nin en büyük özel bankası olan Türkiye İş Bankası ise 2023 yılının başından bu yana promosyon tutarlarında bir değişikliğe gitmedi. İş Bankası’nın ardından Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası olan Garanti BBVA ise emekli müşterilerine 8 bin 500 liralık promosyon ödemesi gerçekleştirmekte.

Müşteriler, yapılacak yeni zamla birlikte kampanya tutarlarının da değişiklik göstermesini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x