Kılıçdaroğlu’nun son oyunu… Milyar dolarlık devirin perde arkası… Başkanlar karşı karşıya… Kara kutu Ahmet Akın nasıl arabulucu oldu

OĞUZ OK

Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Şişli Belediye başkanlığı döneminde belediyeye ait bazı taşınmazları İstanbul Şişli Vakfı’na devretmesi yargıya taşınmıştı.

Yargı, Mustafa Sarıgül aleyhine karar verirken belediyeye ait malların devrini iptal etmişti.

Ancak mevcut başkan Muammer Keskin, Şişli Belediye Meclisi’nin olağan üstü toplantıya çağırdı.

Türkiye bu toplantı çağrısını Odatv’den öğrendi.

İLGİLİ HABER: Milyar dolarlık devir… Kılıçdaroğlu – Sarıgül – Keskin üçgeni… Kurultay öncesi bomba gelişme… İşte belgeler

Olağanüstü toplantının tek konusu da Mustafa Sarıgül’ün kendi vakfına bedelsiz verdiği öne sürülen, değeri 1 milyar doları bulan 9 taşınmazla ilgili süreçte, Muammer Keskin’e “uzlaşma yetkisi” verilip verilmeyeceği…

Olağanüstü toplantının 4-5 Kasım’daki CHP Kurultayı öncesi yapılması ise dikkat çekti.

“OLAĞANÜSTÜ TOPLANTININ NEDENİNİ SİZE AÇIKLAMAK ZORUNDA DEĞİLİM”

Konuyla ilgili hem eski başkan Hayri İnönü hem de mevcut başkan Muammer Keskin, Odatv’ye konuştu.

Muammer Keskin, olağanüstü toplantı nedenini sorduğumuzda “Size açıklamak zorunda değilim” diye yanıt vererek şöyle konuştu:

“O bizim stratejimiz. Size açıklamak zorunda değilim. Bu husus sizi veya bir başkasını ilgilendirmez. Stratejik bir karar. Ben bu olayı kurultay sürecine göre değerlendirmiyorum. Kamu malları bir kurultayın gündemi olamaz. Bu malları peşkeş çekecek babayiğit yoktur. Kamu malı bu, benim babamın malı değil. Şişli halkının vergileriyle alınmış malları, bir vakıf uzun yıllar gasbetmiş. Bu malları Şişli’ye kazandırmadan buradan ayrılmayacağım. Ben bunun mücadelesini veriyorum.”

“MALLARIN SARIGÜL’E VERİLECEĞİNE DAİR CİDDİ KAYGILARIM VAR”

Odatv’ye konuşan eski Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de seçildikten bir süre sonra kiralama işleminin usulsüz olduğunu fark ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Mustafa Sarıgül’ün kontrolünde olan İstanbul Şişli Vakfı’na ait İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu’na takribi 1 milyar dolar değerindeki gayrımenkullere benden önceki dönem (Sarıgül’ün Belediye Başkanlığı döneminde) 1 TL karşılığında 30 yıl süreli bedelsiz intifa tesis edilmişti. Kararın iptali için Belediye Meclisi’ne başvurduğumda reddedildi.”

Belediye Meclisi’nin, belediye başkanlığı yaptığı dönemde Sarıgül’ün kontrolünde olduğunu vurgulayan Hayri İnönü, kararın iptali için davalar açacağını CHP parti yönetimine bildirdiğinin altını çizdi.

“KUŞTEPE BİLGİ ÜNİVERSİTESİ KAMPUSÜ 2 LİRAYA SATILMIŞ”

İnönü, devamında ise şu ifadeleri kullandı:

“Ben başkanlık yetkimi kullanarak iptal davaları açtım. Davaların tümü kazanıldı ve uzun süreli kiralama işlemi iptal edildi. Bu arada Sarıgül’ün belediye başkanlığı dönemimde Kuştepe Bilgi Üniversitesi kampüsü 2 liraya Bilgi Üniversitesi’ne satılmış. 2 lira olmasının nedeni 2 parsel olması. Bu işlem de dönemimde açılan dava ile iptal edildi.”

“SARIGÜL’ÜN BAZI KİŞİLERLE ANLAŞTIĞINA DAİR BİLGİLER GELİYOR”

1 Temmuz günü Şişli Belediye Meclisi üyesi bir arkadaşından Şişli CHP grubunda yapılan bir konuşmanın kendisine bildirildiğini aktaran Hayri İnönü, şöyle devam etti:

“Açtığımız davalar ile kiralanması iptal edilen Şişli’deki gayrımenkullerin söz konusu okula kiralaması tekrar gündeme gelmiş. Sarıgül’ün gayrımenkullerin kendi okuluna geri verilmesi için bazı kişilerle anlaşığına ilişkin bilgiler geliyor. Bugüne kadar temmuz ayında aldığım haber ile ilgili bir gelişme olmamıştı. Ancak birkaç gün önce elime bir yetki talebi yazısı geçti. Şu andaki Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, söz konusu gayrimenkuller ile ilgili meclisten yetki istemek üzere Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmış. Bu toplantı 31 Ekim 2023’de yapılacakmış.

İnönü sözlerini şöyle tamamladı:

“Benim Şişli halkının malı olan gayrımenkullerin Sarıgül’ün kontrolündeki Şişli Meslek Yüksek Okulu’na yeniden verileceğine dair ciddi kaygılarım var. Kamu malının şahıs veya şahıslara bağlı kuruluşlara verilmesi yanlıştır.”

“EN DEĞERLİ 3 TAPUYU SARIGÜL’E VERECEKLER” İDDİASI

Öte yandan belediye başkanının meclisten yetki almasına gerek olmadığı öğrenildi.

Bir meclis üyesi şu bilgiyi verdi:

“Başkanın böyle bir yetki almasına gerek yok. Sadece tapudan devir işlemlerini hızlandırması gerekiyor. Meclis kararına hiç gerek yok. Hukuken bu mümkün değil zaten. Dava dosyalarına bakarsanız 10 adet gayrimenkul var ama olağanüstü meclis toplantısında gündeme konan gayrimenkul sayısı 3. Bu şu demektir: 3 tane çok değerli gayrimenkul, Sarıgül‘e bırakılacak. Diğerlerinin tapusu Şişli Belediyesi’ne devredilecek. Muammer Bey de bunu ‘tapuları aldım’ diye kamuoyuna satacak. Halbuki Sarıgül’e bırakılacak olan gayrimenkuller toplam gayrimenkullerin üçte ikisine tekabül ediyor.”

KEMAL KILIÇDAROĞLU ARACI OLMASI İÇİN AHMET AKIN’I GÖREVLENDİRDİ

Söz konusu belediye meclis üyesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “KRT alımında” ismi geçen Ahmet Akın’ı Muammer Keskin ile Mustafa Sarıgül arasında arabulucuk yaptığını ve sıfırdan yeni bir karar aldırmak istediğini iddia etti.

KRT’NİN GERÇEK SAHİBİNİN SARIGÜL OLACAĞINI HÜRREM ELMASÇI YAZMIŞTI

Önceki gün Mustafa Sarıgül’ün KRT’yi satın aldığıma ilişkin haberler çıkmıştı. Odatv yazarı Hürrem Elmasçı da yazısında KRT’nin satışına ilişkin önemli bilgiler vermişti.

Hürrem Elmasçı yazısında, KRT’nin yeni patronunun kâğıt üzerinde Fırat Bozfırat ancak asıl sahibinin ise Mustafa Sarıgül olacağını şöyle anlatmıştı: 
“Fırat Bey, Mustafa Sarıgül’ün “Türkiye Değişim Partisi”nde Sosyal Politikalar ve Projelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’ydı…
O dönem… Her ne kadar oy çokluğu filan dense de geçiniz, Mustafa Bey olur verdi de seçildi…

KRT’NİN GİZLİ PATRONLARI

Artık sağır sultan duydu Tuncay Özkan kâğıt üzerinde görünmese de KRT’nin patronuydu. Artık sona gelindi… Mustafa Bey de aynı yoldan devam dedi sanırım… E, siyasetin kadim yolları belli, duvarları tozludur… Yöntemler ise hep aynı hep aynı… Şimdi de kâğıt üzerinde görünmese de KRT’nin patronu Mustafa Sarıgül olacak!”

İDDİALARA KONU OLAN TAŞINMAZLARIN LİSTESİ

Şişli Belediye Meclisi’nin görüşmek için gündemine aldığı taşınmazların listesi ise şöyle:

2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında bedelsiz olarak satılan ve üzerinde 30 yıl süreli bedelsiz olarak intifa tesis edilen Şişli Belediye Başkanlığına ait gayrimenkuller:

1-Şişli İlçesi, Mecidiyeköy Mahallesi, 7 bin metrekarelik iki adet taşınmaz ihale yapılmadan 7 Mayıs 2012 tarihinde 2 TL karşılığında İstanbul Bilgi Üniversitesine devredildi.

2-Şişli, Mahmutşevketpaşa Mahallesinde bir parsel sayılı taşınmaz 2012 tarihinde herhangi bir ihale yapılmaksızın bedelsiz şekilde satılarak tapuda İstanbul Şişli Meslek Yüksekokuluna devredilmiştir.

1 TL BEDELLE VERİLDİ

1 TL bedel karşılığında İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu lehine üzerinde 30 yıl süreli intifa hakkı kurulan ve adı geçen okula devredilen Şişli Belediyesine ait taşınmazlar.

3-Şişli, Ayazağa Mahallesinde 24.328,18 metrekarelik taşınmaz Sarıyer Belediyesine devredilmiştir.

4-Şişli, Ayazağa Mahallesinde 5848,28 metrekarelik taşınmazlar.

5-Şişli, Ayazağa Mahallesinde 19.594,70 metrekarelik taşınmaz Sarıyer Belediyesine devredilmiştir.

6-Şişli, Ayazağa Mahallesinde 12.944,85 metrekarelik taşınmaz Sarıyer Belediyesine devredilmiştir.

7-Şişli, Ayazağa Mahallesinde 3858,17 metrekarelik taşınmaz Sarıyer Belediyesine devredilmiştir.

8-Şişli, Esentepe Mahallesinde 6268 metrekarelik taşınmaz devredilmiştir.

9-Şişli, Cumhuriyet Mahallesinde 118 metrekarelik gayrimenkul karar alınmasına rağmen tapuya işlenmemiştir.

10-Şişli, Meşrutiyet Mahallesinde 1673,50 metrekarelik taşınmaz karar alınmasına rağmen tapuya işlenmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x