Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatı Nasıl Tepki Verecek?

Altın fiyatı Cuma 1.980 ‘ın üzerinde seyrediyor. Böylece, Perşembe günkü dalgalı işlemlerin ardından bir nefes alıyor. Piyasalar, Japonya’nın olası bir döviz müdahalesini, güçlü ABD GSYH verilerini, süregelen Orta Doğu endişelerini ve iyimser Amazon kazançlarını tartarken, odak noktası ABD enflasyon verilerine kayıyor.

Altın fiyatı kazanç serisini sürdürüyor

Altın, Amerikan Doları (USD) ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki yukarı yönlü girişimleri sınırlayan iyileşen piyasa havasından faydalanarak iyimser ivmesini üçüncü güne taşıyor. Yatırımcılar, piyasa sonrası ABD teknoloji kazançlarını sevinçle karşılıyor. Piyasa iyimserliği, traderların Orta Doğu çatışmasını çevreleyen son gelişmelerden sıyrıldığı görülüyor.

Altın fiyatı jeopolitik gerilimler ve ABD hükümetinin kapanma endişeleri ile ayakta kalmaya devam edecek. Daha geniş bir duyarlılık, jeopolitik güncellemeler, hafta sonu akışları ve tahvil piyasası hareketleri altının yönü için anahtar olacaktır. Perşembe günkü ABD 3. Çeyrek GSYH raporu zaten üç aylık PCE enflasyon rakamlarını içerdiğinden, piyasaların ABD Kişisel Tüketim Harcamaları’na sınırlı ilgi göstermesi muhtemel. Dirençli bir ABD ekonomisi “Fed’in daha uzun süre daha yüksek faiz oranları görüşünü” destekledi. Ancak veriler ABD Doları ve ABD Hazine tahvil getirilerine ilham veremedi. Bu arada, altın fiyatı ABD büyüme rakamlarına ilk tepki olarak haftalık en yüksek seviyesi olan 1.994 dolardan düzeltici düşüşünü genişletti. Ancak Perşembe günü marjinal bir yükseliş kaydetmeyi başardı.

Altın şu anda İsrail-Hamas çatışmasının bir fonksiyonu!

İsrail, kuşatma altındaki Filistin topraklarına yönelik aralıksız hava saldırılarına devam ediyor. Bu da Arap dünyasındaki öfke artırıyor. Bu arada İsrail, Hamas’la savaşında Gazze’ye en büyük kara saldırısını gece boyunca gerçekleştirdi. Capital.com finans piyasası analisti Kyle Rodda, gelişmelerin altın fiyatı üzerindeki etkisini şu şekilde yorumluyor:

Altın fiyatı, olayların tırmanma riski olduğu sürece İsrail-Hamas çatışmasının bir fonksiyonu olacak. Altın, jeopolitik riskler nedeniyle olduğu yerde duruyor ve fiyatlar tipik temel etkenlerden ayrışıyor … Eğer reel getiriler ve dolar faktörü olsaydı, altın daha düşük olurdu.

Altının mevcut durumunda ayakta kalması buna bağlı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, yatırımcıların bu ayın başlarında tırmanan İsrail-Hamas savaşının potansiyel etkilerinden kaçmak istemesiyle yaklaşık %9 değer kazandı. Ancak ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisi, fiyatları en son Mayıs ayında aşılan 2.000 dolar tavanının altında tuttu. Yatırımcılar, Fed’in gelecek haftaki politika toplantısından ne bekleneceğine dair ipuçları için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksine odaklanmış durumda.

BNP Paribas Sharekhan’da başkan yardımcısı olan Praveen Singh’e göre altın yüksek bir jeopolitik prime sahip. Bu yüzden Singh, mevcut seviyelerde ayakta kalması için altının jeopolitik gelişmelerle sürekli beslenmesi gerektiğini söylüyor.

Altın fiyatı teknik analizi: Yukarı yönlü potansiyel var!

Piyasa analisti Dhwani Mehta altının teknik görünümünü şu şekilde değerlendiriyor. Altın fiyatı, Boğa Bayrağı’nın oyunda kalması ve alıcıları umutlu tutması nedeniyle bir sonraki yükselişten önce hız kazanıyor. 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi aşırı alım bölgesine girdi. Bu da daha fazla yukarı yönlü potansiyele işaret ediyor. Altın fiyatı için en yakın direnç, beş ayın en yüksek seviyesi olan 1.997 dolarda duruyor. Ayrıca, bunun üzerinde 2.000 dolar bariyerinin üzerinde kabul, ek kazançları serbest bırakmak için haftalık kapanış bazında kritik öneme sahip.

Altın fiyatı günlük grafik

Bir sonraki ilgili üst engel, Mayıs ortasının en yüksek seviyesi olan 2.020 dolar civarında duruyor. Alternatif olarak, ayın en yüksek seviyesi olan 1.997 dolardan tekrar reddedilmesi altın satıcılarını güçlendirebilir. Bunun da önceki günün en düşük seviyesi olan 1.972 dolara doğru bir düzeltmeyi tetiklemesi olası. İkincisinin altında devam eden hareket, altın satıcılarını 1.963 dolarlık statik desteği test etmeye sevk edecektir. Daha güneyde, 1.950 dolar psikolojik seviyesini tekrar teste tabi tutacaktır.

Vadeli altın işlemleri: Düzeltme kapıda mı?

CME Group’un ilk verilerine göre, vadeli altın piyasalarındaki açık pozisyon sayısı Perşembe günü 16 Ekim’den bu yana ilk kez düştü. Böylece, yaklaşık 1,4 bin kontrat azaldı. Hacim de bunu takip ederek yaklaşık 24,7 bin kontrat daraldı. Bu da düzensiz performansını sürdürdüğünü gösteriyor.

Bu arada, altın fiyatı Perşembe günü aylık toparlanmasını daha da genişletti. Ancak günlük yükseliş, azalan açık faiz ve hacim nedeniyle gerçekleşti. Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre bu, çok yakın vadede düzeltici bir hareket olasılığına işaret etti. Daha uzun vadede ise kıymetli metal, 2.000 dolar seviyesindeki kritik engeli hedeflemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x