Onaylandı: Ünlü Milyarderin Cüzdanından Bu Altcoinler Çalındı!

ABD’li ünlü yatırımcı, televizyon kişiliği ve Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, kendisini kripto para topluluğunda şok dalgaları yaratan bir kripto güvenlik olayının merkezinde buldu. Cuma günü, Cuban’ın MetaMask cüzdanlarından birinin başarılı bir kimlik avı saldırısı gibi görünen bir şekilde ele geçirildiği ve zincir üzerindeki verilerin ortaya koyduğu üzere altcoinler olarak yaklaşık 900.000 dolarlık bir kayıpla sonuçlandığı doğrulandı.

Altcoinler için 900 bin dolar çalındı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi olay, popüler kripto araştırmacısı WazzCrypto’nun Cuma akşamı Mark Cuban’ın cüzdanının güvenliğiyle ilgili şüphelerini dile getirmesiyle ortaya çıktı. Etherscan’da “Mark Cuban 2” adını taşıyan cüzdan yaklaşık altı aydır aktif değildi. Ancak, olayların ani bir dönüşüyle, cüzdan içindeki tüm fonlar hızla dışarı taşındı. Ele geçirilen bu cüzdandan yapılan kayda değer işlemlerden bazıları 2 milyon USDC’lik bir transfer ve Coinbase’e yapılan bir para yatırma işleminin ardından MATIC ağındaki tüm Ethereum varlıklarının tasfiyesini içeriyordu.

Mark Cuban daha sonra DL News ile yaptığı bir röportajda ihlali doğrulayarak olayın ayrıntılarına ışık tuttu. MetaMask cüzdanına birkaç aydır erişmediğini ve bunun da saldırganların faaliyetlerini izlediğine inanmasına yol açtığını açıkladı. Cuban ayrıca, “MetaMask’ın bazı kötü amaçlı kodlar içeren bir sürümünü indirdiğimden oldukça eminim” diyerek, kripto alanında nadir olmayan bir olay olan kimlik avı saldırısına kurban gittiğini de itiraf etti.

Kalan yatırımların yerini değiştiriyor

Coinbase transferine değinen Cuban, kalan yatırımlarını korumak için koruyucu bir önlem olarak işlemi kendisinin başlattığını açıkladı. Neyse ki, MetaMask hesaplarından yalnızca birinin boşaltıldığı ve diğer hesaplarına dokunulmadığı ortaya çıktı. Mark Cuban’ın kripto para sektörüyle ilişkisi yıllar boyunca hem şüphecilik hem de coşku ile damgalandı. Bir keresinde, Bitcoin’in algılanan fayda eksikliğini gerekçe göstererek Bitcoin yerine muzu tercih ettiğini belirtmişti. Ancak daha sonra fikir değiştirerek Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve non fungible tokenler (NFT’ler) gibi kripto para birimlerinin savunucusu haline geldi. Bu alana artan ilgisi, önemli kripto portföyüne de yansımıştır.

Bu olay, bireylerin ve kuruluşların kripto para dünyasında karşılaştıkları sürekli güvenlik tehditlerinin çarpıcı bir hatırlatıcısıdır. Mark Cuban gibi yüksek profilli isimler bile kötü niyetli aktörlerin sürekli gelişen taktiklerine karşı bağışık değildir. Bu durum, kripto dünyasında kripto varlıklarla uğraşırken tetikte olmanın ve sağlam güvenlik önlemleri uygulamanın önemini vurgulamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x