Şimşek’ten yabancı basına ilk röportaj: Üç önceliğini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, göreve geldiği haziran ayından bu yana yabancı basına verdiği ilk röportajda “sabır” çağrısında bulundu.

İngiliz Financial Times gazetesinde “Türkiye’nin hazine bakanı ‘zorlu’ koşulları düzeltmenin zaman alacağını söyledi” başlığıyla yayımlanan haberde, Şimşek’in, son dönemdeki faiz artışlarının arkasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın destek ve bağlılığının olduğunu söylediği aktarıldı.

SABIR ÇAĞRISI

Gazetenin Ankara muhabiri Adam Samson imzalı haberde, “Türkiye’nin hazine bakanı, yeni teknokrat kadrosu ekonomide yıllardır uygulanan yanlış politikaları terse çevirmeye ve ülkenin hırpalanmış ekonomisine dönük yatırımcı güvenini yeniden inşa etmeye çalışırken sabır çağrısında bulundu” denildi.

Şimşek’in “Ekonomiyi yeniden dengelemeye ve iç talebi yumuşatmaya çalışıyoruz” dediği aktarılan haberde, Erdoğan’ın talimatıyla yıllardır geleneksel olmayan ekonomi politikalarının uygulandığı hatırlatıldı.

“Doğru yoldayız. Güvenin geri döndüğüne dair güçlü kanıt var ama sabırlı olmalıyız çünkü hâlâ zorluk var” diyen Şimşek, geniş kapsamlı önlemler aldıklarını söyledi.

ÜÇ HEDEF

Şimşek, enflasyonu soğutmaya, tükenen döviz rezervlerini yeniden inşa etmeye ve artan cari açığı azaltmaya odaklanacaklarını söyledi.

Daha yüksek ihracat ve yatırımın büyümeyi sürdürmenin anahtarı olacağını söyleyen Şimşek, Türkiye’nin enflasyonu artıran tüketici harcamalarına daha az bağımlı hale gelmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Şimşek, kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasını da kademeli olarak gevşetmeye çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Şimşek, enflasyon beklentilerini kontrol altına almak için güvene ihtiyaç duyduklarını, anahtarın bu olduğunu belirtti.

JEOPOLİTİK VURGU

Batılı ülkeler ve Körfez ülkeleriyle daha yapıcı ilişkiler kurmanın ekonominin canlanmasına yardımcı olacağını söyleyen Şimşek, “Türkiye jeopolitik bir durgunluktan çıkma sürecinde” ifadelerini kullandı.

FT’nin haberinde ayrıca, “Çoğu analist, fiyat baskılarını kontrol altına almak için yeni merkez bankası başkanı Hafize Gaye Erkan’ın faiz oranlarını çok daha yükseğe çekmesi gerekeceğini, bu durumun cumhurbaşkanıyla bir soruna yol açabileceğini ve eski Goldman Sachs bankacısının kendisini görevden alınacak son politika yapıcı olarak bulma olasılığını artırabileceğini düşünüyor” ifadeleri dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x