Premier Lig için çılgın yayın ihalesi! İşte rakam

Dünyanın en çok izlenen ve takip edilen futbol organizasyonu olarak gösterilen Permier Lig’de yayın haklarının dört yıllık satışı gerçekleştirildi.

245 MİLYAR LİRA
Sky Sports ve TNT Sports, 2025 yılından itibaren dört yıllığına yayın haklarını elde etti. İhale 6.7 milyar Sterlin’e (Yaklaşık 245 milyar TL) tamamlandı. İhalenin sonucuna göre, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Comcast’a ait olan İngiliz yayın kuruluşu Sky, en az 215 karşılaşmayı canlı olarak ekranlara getirecek.

Bir diğer Amerika Birleşik Devleri merkezli şirket olan Warner Bros Discovery ile BT Group arasındaki ortak girişim, TNT Sports ise cumartesi günü öğleden sonra oynanacak 52 maçı canlı yayınlayacak.

BBC ise karşılaşmalardan önemli anları yayınlama haklarını kazandı.

Şu an 20 maçı yayınlama hakkını elinde bulunduran internet devi Amazon ise ihaleye teklif vermedi. Şirkete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre; şirket elinde bulundurduğu UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarını İngiltere’de yayınlamaya odaklanacağı ifade edidi.

Ünlü iş insanı Len Blavatnik’in desteklediği spor yayıncısı DAZN ise, daha önce yayın ihalesini alma isteğini dile getirmesine rağmen ihale sonucunda herhangi bir hak elde edemedi.

DİĞER LİGLERİ GERİDE BIRAKTI
Premier Lig bu ihaleyle birlikte rakip ligleri geride bıraktı. İtalya Serie A’nın yurt içi yayın hakları, spor yayın grubu DAZN ve Warner Bros Discovery’e 1 milyar Euro’dan daha büyük bir bedele satıldı.

Fransa Ligue 1 ihalesi ise gelen tekliflerin düşük kalması nedeniyle yeniden yapılmak üzere iptal edilmişti.

Premier Lig, elde ettiği gelir açısından Amerikan Futbolu Ligi NFL, ABD Beyzbol Ligi MLB ve NBA’den sonra en pahalı dördüncü spor organizasyonu oldu. Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x